هنر دکوراسیون داخلی چیست؟

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟

“دکوراسیون” (dekorāsiyon) یک کلمه وارد شده از زبان فرانسوی به سایر زبان‌های دنیا می‌باشد.

هنر دکوراسیون داخلی و هنر دیزاین فضای معماری،‌ هنر خلق و به وجود آوردن فضایی می‌باشد که بشر در آن زندگی می‌کند، ولی در حالت کلی برای اینکه بفهميم معنای این کلمه چیست می‌بایست آگاه باشید که این هنر، به این علت که با زندگی روزانه بشر سروکار زیاد دارد و تاثیرات مستقیم بر سلامت روانی و عملکرد اشخاص را دارا می‌باشد،‌ می‌بایست آن را به شکل کاملا علمی و اصولی یاد بگیرید.

فضایی که در اصل “دکور شده” نام دارد، اگرچه با عملکردهای بیان شده بشر سازگار می‌باشد، ولی تنها کاربردی بودن مبل‌ها و چیدمان نیست که در آن وجود دارد، بلکه زیبایی، ترتیب و تعلق خاطر نیز به آن معنا و مفهوم می‌بخشد.

یک نکته اساسی در طراحی و هنر دکوراسیون داخلی،‌توجه به هویت مخاطب و علایق او می‌باشد و این هنر دکوراتور نامیده می‌شود که قادر باشد طوری به سلیقه و خواست مخاطب دقت کند که اصل‌های زیباشناسی و دقیق‌تر این است که گفت جنبه‌های معنوی و روانی، انسان را تامین می‌کند و در عین حال، ‌عملکردها به شیوه‌ای درست شکل خواهند گرفت.

هنر طراحی دکوراسیون داخلی گروهی از عمل‌های گوناگون را وصف می‌کند که مرتبط با پروژه و تنظیمات تاثیرگذار برای طیف گسترده‌ایی از فعالیت‌های انسانی می‌باشد. طراح داخلی شخصی است که چنین فعالیت‌هایی را طرح‌ریزی، هماهنگ و مدیریت می‌کند. هنر دکوراسیون داخلی حرفه‌ای چند بعدی می‌باشد که شامل گسترده معنایی، مرتبط با ذینفعان پروژه و مدیریت و به اجرا در آوردن طرح می‌باشد.

تاثیرگذاری هنر دکوراسیون داخلی در زندگی انسان:

نکته‌ی بسیار مهم این می‌باشد که جزئیات دکوراسیون داخلی نقش بسیار بخصوص و تاثیرگذاری در سلامت روانی انسان‌ها و اندازه کارآیی فضا ایفا خواهد کرد.

در موارد گوناگون و قابل تامل، دکوراسیون غیر اصولی و نادرست، نه تنها قادر است برای سلامت روانی انسان مخرب باشد، ‌بلکه با زایل کردن عملکرد و کاربری فضا قادر است مخل راحتی و تخریب کاربری شود. از نمونه‌های بارز این موضوعات قادر هستیم نحوه دکوراسیون اتاق‌ها و دفاتر اداری، اتاق کودک،‌ اتاق خواب و دکوارسیون آشپزخانه را نام ببریم.

درست بر همین اساس، یک دکوراسیون اصولی و صحیح، قادر است راه حلی فوق‌العاده در بهبود وضعیت زندگی و بیشتر شدن راندمان کاری ما ایفا کند.

پارامترهای مهم در هنر دکوراسیون داخلی:

هنر دکوراسیون داخلی فقط چیدمان اجسام و وسایل نمی‌باشد و عوامل و پارامترهای گوناگونی در آن نقش تاثیرگذار ایفا می‌کنند. در هنر دکوراسیون داخلی،‌ علاوه بر جزئیات مبل‌ها،‌ نور، رنگ،‌ علایق و روحیه‌ی ساکنین و نیازهای آنان می‌بایست مورد توجه قرار گیرد تا مناسب‌ترین گزینه‌ای که امکان دارد ارائه شود.

در هنر دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی به ویژه خانه، به جهت زمان بسیاری که انسان‌ها در آن می‌گذارنند،‌ دقت به مسائل روانشناختی و اصل‌های علمی دکوراسیون داخلی اهمیت بخصوصی دارد. در مقالات و مباحث گوناگون به خصوص معقوله‌ی تاثیرات رنگ، ‌چگونگی چیدمان و تاثیرات روانی نورپردازی بر ادم‌‌ها و کیفیت عملکردها بسیار تاثیر گذار است.

هنر دکوراسیون داخلی، هنری به گستردگی اقیانوس:

هنر دکوراسیون داخلی در هر دوره‌ای و مکان جغرافیایی تا اندازه بسیار زیادی به معماری بنا وابسته است و تحت الشعاع اقلیم،‌ فرهنگ و جزئیات زندگی مردم یک منطقه می‌باشد. به عنوان نمونه در بیشتر سرزمین‌های اروپایی به علت آب و هوای نسبتا سرد و نسبتا پر بارش و عدم موجود بودن تابش آفتاب در فصل‌های بیشتر سال،‌ طراحی خانه‌های مسکونی به شکلی می‌باشد که حتی الامکان نور زیادی به فضاهای داخلی وارد شود.

این در صورتی است که در سرزمین‌های گرم و خشک با بارش کم، مثل بیشتر جاهای کشور عزیزمان ایران،‌ به علت گرمای هوا و شدت تابش آفتاب، هنر دکوراسیون داخلی به صورتی طراحی خواهد شد که نور اندکی به داخل فضا راه پیدا کند.

 در هنر دکوراسیون داخلی که در سال‌های گذشته رونق پیدا کرده است، توان مالی و فرهنگ پیشرفته مردم سرزمین‌های گوناگون تاثیر زیادی داشته است. نقش‌های معماری، اقلیم، فرهنگ،‌ قدرت مالی و سایر عوامل تاثیرگذار بر دکوراسیون داخلی بسیار وسیع می‌باشد.

دکوراتور چه کسی است؟

برای اینکه یاد بگیرید هنر دکوراسیون داخلی در اصل چیست و چه کاربردهایی دارد، می‌بایست از اشخاصی که به این کار مشغول هستند چیزهایی یاد بگیرید. هنرمندان و بیشتر معمارانی را که به طور اختصاص یافته به پیشه‌ی هنر دکوراسیون داخلی و طراحی فضای ساخته شده مشغول هستند، به اصطلاح ‌دکوراتور نامیده می‌شوند.

اگرچه آلایش و آراستن فضا قدمتی به اندازه تاریخ تمدن بشری و تزئینات غارهای انسان نئاندرتال دارا می‌باشد،‌ ولی قدمت این نوع طراحی به شکل رسمی و آکادمیک به چندین دهه‌ی گذشته برمی‌گردد. دکوراتورهای داخلی سعی می‌کند انواع هنرها را با معماری ادغام کنند و فضای زیباشناسانه و چشم‌نوازی را به وجود بیاوردند که هویت،‌ عملکرد و ‌زیبایی بصری  در آن رعایت شده است.

متخصص طراحی فضاهای داخلی بنا، با داشتن کارایی و عملکرد صحیح، هنرمندی با مهارت است که مهارت‌هایش را به شکل آموزش‌های رسمی و آکادمیک بدست آورده است.

سخن آخر:

اصل‌های چیدمان در دکوراسیون داخلی هنر طراحی و خلق کردن مکان‌های داخلی با در نظر گرفتن دو پارامتر اساسی زیبایی و کاربری می‌باشد. مبحث زیبایی از گذشته تا کنون مورد توجه بشر بوده و در سال‌های گذشته توجه به نوع کارآمدی فضاها نیز به یکی از پارامترهای بسیار مهم در زمینه هنر دکوراسیون داخلی مبدل شده است. امیدواریم توضیحات این مقاله برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.


ارسال نظر درباره این موضوع